Skolen udenfor - nyeste viden om udeskole i Danmark

Udeundervisning fik en stor udbredelse under genåbningen efter første bølge af covid-19 i foråret 2020. Men hvad var egentlig trenden, og hvordan bliver vi sammen stærkere til at arbejde med udeskole i Danmark?

Webinar ·

Fyraftensseminar 21. april 2021 kl. 15.30 - 17.00

Webinaret præsenterer nyeste viden, forskning og kommende projekter, der skal støtte op om udeskole. Arrangeret i samarbejde med Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, Steno Diabetescenter og VIA-University College.

Deltagelse er gratis og kræver tilmelding her – Du får tilsendt link til webinaret. Alle er velkomne.


PROGRAM

15:30 - 15:50 Velkomst og introduktion v. Søren Præstholm, Center for Børn og Natur 15:50 - 16:05 Hvor udbredt er udeskole? Få indblik i de nyeste tal og trends v. Mads Bølling, postdoc, Sundhedsfremmeforskning, Steno Diabetes Center Copenhagen.

16:05 - 16:20 Udeskole før og under Corona – en mulighed for udvikling? v. forskningsleder Karen Barfoed, ph.d., VIA University College og formand for UdeskoleNet.

16:20 – 16:35 Bevægelsespotentialet i udeskole v. Peter Elsborg, postdoc på Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse og Steno Diabetes Center Copenhagen.

16:35 – 16:50 Hvordan kan udeskole og udeundervisning bidrage til børns sundhed, trivsel og læring? v. centerchef og adjungeret professor Peter Bentsen, Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse og Københavns Universitet.

16:50 – 17:00 Afsluttende spørgsmål, kommentarer og debat.